• Kocham Rudą Faunę 2020

     • W poniedziałek 27.01. rozpoczęliśmy w "Mickiewiczu" kolejną edycję międzyszkolnej akcji charytatywnej połączonej z edukacją humanitarną i ekologiczną młodzieży pod hasłem KOCHAM RUDĄ FAUNĘ. Akcja potrwa do walentynek. W tym roku ponownie przyłączyły się do nas szkoły: SP3, SP28, SP30, SP35 i SP41. 

      W ramach przedsięwzięcia odbędą się:

      1) zbiórka na rzecz naszego rudzkiego schroniska TOZ Fauna:

      Co zbieramy?

      - karmę ANIMONDA dla kotów i kociąt,

      - środki dezynfekujące (woda utleniona, Rivanol, Octenisept),

      - środki czystości (płyny, mleczka dezynfekujące, wiaderka, miotełki, gąbki);

      2) prelekcje w każdej biorącej udział w akcji szkole:

      W tym roku swój udział potwierdzili: p. Beata Drzymała-Kubiniok (prezes TOZ Fauna),  p. Oliwia Mgłosiek (lekarz weterynarii), p. Magdalena Michałek (behawiorysta COAPE), p. Barbara Klasik-Przychodzeń (trener psów i właścicielka „Piesełkowa”), p. Justyna Guzek (właścicielka salonu pielęgnacji dla zwierząt „Beethoven”) oraz studenci Koła Naukowego Praw Zwierząt Uniwersytetu Śląskiego. Tradycyjnie spotkania odbędą się w każdej biorącej udział w akcji szkole;

      3) warsztaty ekologiczne (upcyklingowe) tworzenia mat węchowych i innych zabawek dla zwierząt – I LO 8.02. (sobota) godz. 9.00-12.00. (przydadzą się: wycieraczki ażurowe, klej na gorąco, nożyczki, materiał (szczególnie polar), a także kartony, sznurki, tuby po chipsach…)

      4) Konkurs fotograficzny dla szkół podstawowych pod hasłem: „Walentynkowe zdjęcie mojego zwierzaka” (nagrody oraz wystawa w Urzędzie Miasta).

       

      Zachęcamy do udziału w akcji. Zapraszamy na warsztaty. Bardzo prosimy o pomoc w zbiórce wyżej wymienionych artykułów [EC].

      Przebieg akcji jest na bieżąco aktualizowany na Facebooku: Kocham Rudą Faunę.

      Kontakt:

      e.chromik@lo1mickiewicz.pl

       

     • Święto Patrona Szkoły

     •  

      Adam Mickiewicz urodził się 24.12.1798 roku. Data ta zobowiązuje, dlatego też tuż przed Bożym Narodzeniem obchodzimy w I LO Święto Patrona Szkoły.

      Tegoroczną uroczystość ku pamięci wieszcza, zainspirowaną oczywiście jego twórczością oraz okraszoną sporą dawką dobrego humoru, wraz z uczniami przygotowali poloniści. W podróż po „kraju lat dziecinnych”, „Świtezi wodach” i „stepach Akermanu” wybraliśmy się na skrzydłach i hulajnogach…

      Tradycyjnie, po części artystycznej, wręczono „Piernikowe serca” – nagrody dla nauczycieli i uczniów zaangażowanych w wolontariat, a zwieńczeniem akademii była uroczysta zmiana warty w Samorządzie Uczniowskim. [EC]

      fot. Wanessa Mrochem

     • Tydzień Kultury Uczniowskiej 2019

     •             „Podróż nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety.   W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo taśma pamięci kręci się      w nas dalej, mimo że fizycznie dawno już nie ruszamy się z miejsca.”

      (R. Kapuściński, Podróże z Herodotem)                                                                

      11 grudnia 2019 r. o godz. 10.00 w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej rozpoczął się XXXI Finał Tygodnia Kultury Uczniowskiej – coroczna impreza „Mickiewicza”, w organizację której zaangażowana jest cała społeczność szkolna.  

      Podczas inauguracji wydarzenia pan Dyrektor przywołał powyższy cytat, fragment utworu Ryszarda Kapuścińskiego, który można uznać za wspólny mianownik dwóch bardzo istotnych elementów TKU. Słowa te nawiązują do tegorocznego hasła przewodniego, jakim była podróż – ta w sensie topograficznym, ale przede wszystkim metaforycznym, mentalnym oraz do specyfiki tego wydarzenia, zawsze będącego w pewnym sensie podróżą – per aspera ad astra – jej celem jest przygotowanie spektaklu, ale także zmierzenie się po drodze ze sztuką wielotworzywową, jaką jest teatr, a przede wszystkim z samym sobą.

      I tak od ponad trzech dekad.

      W tym roku uczniowie zaprezentowali kilkanaście niezwykłych historii, spośród których wyróżniono siedem i to właśnie je można było podziwiać na scenie MCK. Swoją obecnością zaszczycili nas: rodziny i przyjaciele artystów, przedstawiciele władz miasta, Kuratorium Oświaty i lokalnych mediów. [EC]

     • Projekt "Roczniki"

     • Projekt "Roczniki" zostawł zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze srodków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszy Pomocy Kultury. Polega na połączeniu- we wspólnym odbiorze i tworzeniu sztuki - uczniów liceum i seniorów, działających w Miejskim Centrum Kultury. 

      Ma kilka etapów: wspólne wizyty w teatrach naszego regionu: w tym roku był to udział w spektaklach Teatru Śląskiego; "Jasiu i zła noga" oraz "Spójrz na mnie" granych na scenach w Malarni i Galerii. 
      Wizyta w Operze Slaskiej w Bytomiu i wspólne uczestniczenie w zwiedzaniu opery, ale i udział w warsztatach.

       

      Zwiedzanie Muzeum Powstań Śląskich w Siemianowicach. Projekt stwarza okazję do wspólnych rozmów, dzielenia się wrazeniami i odczuciami, wreszcie łączy w działaniu.
       Ostatnim etapem projektu jest przygotowanie spektaklu, w którym na próbach spotykają się odległe czasowo "roczniki".

      Pod okiem rezysera przenikają się talenty doświadczonych zyciowo i wkraczających w życie: seniorów i młodzieży. Spektakl - koncert konczy wspólne przeżywanie kultury.
       W tym roku wystawiono "Fotel pełen opowieści" na deskach Miejskiego Centrum Kultury.

     • Mickowo Rajza 2019

     • Rok szkolny rozpoczęliśmy bardzo aktywnie. Dnia 25.09.2019 r. ponownie wzięliśmy udział w rajdzie pieszym, który wpisał się już na stałe w tradycję naszej szkoły. Mickowo Rajza – łącząca integrację, turystykę i poznawanie regionu – odbyła się  w Mickiewiczu po raz szósty. 

      Pomysłodawcą i organizatorem tej szkolnej imprezy jest Michał Hanus – nauczycieli pasjonat historii, który od 2014 r. wraz z młodzieżą przygotowuje trasy wycieczek pieszych, a także inne atrakcje powodujące, iż za każdym razem jest to wyjątkowa lekcja w terenie.

       

      Nieodłącznymi elementami każdej Mickowej Rajzy są: prezentacje, wykłady, konkursy wiedzy, a także wspólne biesiadowanie przy ognisku lub grillu. W tym roku punktem docelowym naszej wędrówki był liczący 150 lat neogotycki Pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim. Po około dwugodzinnym spacerze mogliśmy zwiedzić jego piękne (zrewitalizowane w 2013 r.) wnętrze. Warto podkreślić, że przewodnikami po nakielskiej rezydencji byli nasi uczniowie, dzięki którym mogliśmy wysłuchać wielu interesujących opowieści związanych  z tym zabytkiem oraz jego okolicami.

      Wzorem poprzednich edycji, tegoroczną Mickową Rajzę uznać należy za bardzo udane przedsięwzięcie. Po sporej dawce turystyki i historii wróciliśmy zadowoleni, zintegrowani i pełni sił na nowe szkolne wyzwania. [EC]